We wtorek, 16.11.2021r wyjechaliśmy do Wrocławia na obóz naukowy, czyli spotkanie z wyższą kulturą edukacji. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań uczniów, propagowanie postaw badawczych i chęci nauki poprzez wykorzystywanie różnych źródeł wiedzy, doświadczenia oraz inne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Pierwszy kontakt z miastem skłaniał do zadumy. Ruch wielkomiejski; tramwaje, autobusy, szybka kolej miejska, wysokie budynki, a z drugiej strony piękny zakątek z historyczną „duszą”- Ostrów Tumski. Nazwa brzmi znajomo choć dotyczy urokliwego miejsca nad Odrą. Stanowiący siedzibę pierwszych Piastów gród na Ostrowie Tumskim złożony został prawdopodobnie w X stuleciu. najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Kolejne spotkanie z historią to wspaniała Panorama Racławicka. Obraz olejny namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka Przedstawia Bitwę pod Racławicami(1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. We środę udaliśmy się na  zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim  Wspaniałe zajęcia laboratoryjne w formie warsztatów, z interaktywnymi stanowiskami  do badań z techniki pomiarowej przygotowane przez dr Annę Pieniądz i pracowników Odra Centrum. Burza w szklance wody, wpływ soli metali ciężkich i ciekłego azotu na materię organiczną, rozszerzalność termiczna gazów, a  zanieczyszczenia powietrza. Wzięliśmy udział w warsztatach szkutniczych- każdy mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze oraz unikalnych warsztatach wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.

Kolejny dzień to zajęcia w Hydropolis, czyli wszystko zaczyna się od wody -zajecia edukacyjne, które obfitowały w różnego rodzaju aktywności. Miedzy innymi kluczowe były umiejętności przewidywania skutków stosowania różnych środków chemicznych w różnych dziedzinach życia, prowadzenie obserwacji i badań, logiczne i twórcze myślenie, i na koniec wyciąganie wniosków i wdrażanie działań chroniących naszą planetę.

Potem słynne wrocławskie zoo i zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, aż w końcu wjechaliśmy na najwyższy budynek w Polsce wieżę- Sky Tower. Co najważniejsze – widok z wieży jest naprawdę przepiękny. Przy dobrej pogodzie mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia i okolic. Dostarczył nam podniebnych wrażeń. Pragniemy w tym miejscu podziękować naszym Sponsorom: Panu Staroście Sylwestrowi Ziemkiewiczowi, Panu Wojciechowi Nowickiemu, Panu Rafałowi i Pawłowi Ławniczak z firmy INFOCAM, Tomaszowi Różyckiemu – firma TOMER, Panu Mariuszowi Gorsiakowi z Radzanowa i Tomaszowi Jarosińskiemu właścicielowi Firmy Okruszek.

Prosimy przyjąć wyrazy wdzięczności od Dyrekcji Szkoły i Młodzieży Szkoły Podstawowej w Radzanowie.