Klasy czwarte na Szlaku Piastowskim
24 maja uczniowie klas czwartych wybrali się na całodniową wycieczkę. Pierwszym odwiedzanym miejscem była Kruszwica – zwiedzanie Kolegiaty romańskiej z XII wieku oraz Mysia Wieża. Wejście po 114 schodach do punktu widokowego Mysiej Wieży było bardzo ekscytujące, po drodze spotkaliśmy biegające myszy, a na górze czekały na nas piękne widoki na miasto i jezioro Gopło. Byliśmy również w podziemiach ruin zamku oraz wysłuchaliśmy legendy o księciu Popielu.
Następnie pojechaliśmy przez Żnin do Wenecji, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Można było wchodzić do lokomotyw i wagonów, co uatrakcyjniło nasze zwiedzanie. Zobaczyliśmy również ruiny pobliskiego zamku obronnego, w którym wg legendy straszy ,,Diabeł Wenecki”, czyli jego najbardziej znany właściciel, Mikołaj Nałęcz. A z Wenecji kolejką wąskotorową ruszyliśmy do Biskupina. Piękne widoki na okoliczną przyrodę i specyfika jazdy kolejka wąskotorową podobały się wszystkim.
W Biskupinie poszliśmy najpierw na obiad, a potem zwiedzaliśmy osadę prehistoryczną i muzeum archeologiczne. Mogliśmy wchodzić do chat zbudowanych na wzór tych sprzed 2700 lat, zobaczyliśmy jak kiedyś mieszkali ludzie. Poznaliśmy historię odkrycia tej osady w Biskupinie, widzieliśmy również makietę całej osady. Mogliśmy spotkać się z garncarzem i zobaczyć wyroby z ceramiki. W muzeum zobaczyliśmy wydobyte przez archeologów przedmioty sprzed wielu wieków.
Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek w każdym zwiedzanym miejscu. Zmęczeni, ale zadowoleni przed wieczorem wróciliśmy do Radzanowa.