W piątek, 26 maja 2023r wyjechaliśmy do Chorwacji na warsztaty naukowe, czyli spotkanie z historią, geografią i chemią wśród malowniczych krajobrazów Adriatyku w otoczeniu gór. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań uczniów, propagowanie postaw badawczych i chęci nauki poprzez wykorzystywanie różnych źródeł wiedzy, doświadczenia oraz inne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej. Wybrzeże Kvarneru – Mare Quatermarium – morze utworzone przez  wyspy Krk, Cres, Lošinj i Rab . Zwiedziliśmy Rijekę  ,Opatiję oraz  Postojną Jamę- cud natury w Słowenii, które jest jedynym miejscem, gdzie spotkać można prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. Tworzące się stalaktyty, stalagmity i inne formacje.  Tak jak w świecie na powierzchni, w Jaskini Postojnej znaleźliśmy olbrzymie góry, rzeki i przestronne, podziemne sale. To prawdziwe wyzwanie dla speleologów i kolebka biospeleologii. Znaleźliśmy się więc w  świecie najpiękniejszej z jaskiń ze wspaniałymi formacjami i zróżnicowaną fauną.  Przeżyliśmy niezapomnianą wycieczkę podziemną kolejką i doświadczyliśmy fascynującego, podziemnego raju ukształtowanego przez kropelki wody na przestrzeni milionów lat.
W Zatoce Kvarner, w tym w Abacji i Rijece przeszliśmy szlakiem wielkich Polaków zasłużonych w świecie nauki, kultury i polityki. Spośród naszych rodaków odwiedzających Abację należy wyróżnić kilka nazwisk; są to przede wszystkim Maria Konopnicka, Stefan Żeromski i Stanisław Witkiewicz. Sporo czasu spędził tu Józef Piłsudski i Henryk Sienkiewicz. W Zagrzebiu – stolicy Chorwacji zwiedzaliśmy z przewodnikiem . Gornij Grad  – dom i  popiersie Nikola Tesli- wybitnego fizyka,  dzielnice Gradec i Kaptol, oraz Donji Grad – przejście  po najdłuższej ulicy, pełnej  warsztatów rękodzieła. Pl Josipa Jelači. Kościół i plac św. Marka –  siedziba parlamentu – Sabor.  Katedra  Najświętszej Marii Panny. Wyjazd na Plitvickie Jeziora i zwiedzanie z przewodnikiem kolejno: kolejką, statkiem i pieszo  przyrodniczego fenomenu -16 kaskadowych  jezior z różnym odcieniem barw, obserwowaliśmy zjawisko rozszczepienia, odbicia i załamania światła, wpływ napięcia powierzchniowego na żyjące w wodzie zwierzęta. Wróciliśmy do domu w nocy z 1/ 2 czerwca 2023 pełni ekscytacji pięknem jakie rzeźbi natura i niezapomnianych wrażeń.

Pragniemy w tym miejscu podziękować naszym Sponsorom: Panu Staroście Sylwestrowi Ziemkiewiczowi, Panu Wójtowi Piotrowi Jakubowskiemu oraz  panu Wojciechowi Nowickiemu, p Rafałowi Ławniczak z firmy INFOCAM.

Prosimy przyjąć wyrazy wdzięczności od Dyrekcji Szkół i Młodzieży szkolnej z Gminy Radzanowo.