Klasy piąte w Toruniu – Śladami Mikołaja Kopernika
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka trzydzieści ośmiu uczniów i uczennic klas piątych oraz jedna uczennica z klasy szóstej uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Wycieczka związana była także z obchodami Roku Kopernika, patrona naszej szkoły.
W programie mieliśmy aktywne zwiedzanie z przewodnikiem pod hasłem Śladami Mikołaja Kopernika. Każdy otrzymał książeczkę z zadaniami do wykonania i sukcesywnie w ramach zwiedzania i dowiadywania się różnych informacji i ciekawostek – rozwiązywane były różne zagadki, rebusy, zadania. Nie zabrakło również zadań z mapą. Odwiedziliśmy na Rynku Staromiejskim pomnik Kopernika, przy którym zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie. Poznaliśmy historię złotego osiołka  i przy okazji zwiedzania fontanny z żabkami – legendę o flisaku i żabkach oraz legendę o kocie, który z dachu kamienicy obserwuje starówkę. Zwiedzaliśmy Dom Kopernika, byliśmy w  Katedrze Świętojańskiej, w której znajduje się kaplica Kopernikowska. Po przerwie na posiłek i zakup pamiątek (żabek, pierników itp.) zwiedzaliśmy jeszcze ruiny zamku krzyżackiego. Pożegnaliśmy się z Toruniem i naszym panem przewodnikiem i pojechaliśmy do Piwnic na zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego. Po Obserwatorium oprowadzała nas pani astronom, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadała o działalności Obserwatorium. Widzieliśmy 32-metrowy radioteleskop, poznaliśmy historię powstania obserwatorium i ciekawostki o tym, nad czym pracują tutejsi naukowcy i studenci. Zwiedzaliśmy budynek ze starym astrografem Drapera z 1891 roku i Pawilon z teleskopem Schmidta-Cassegraina.
Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Radzanowa. Opiekę na wycieczce pełniły wychowawczynie klas panie Magdalena Wolińska, Monika Wolińska oraz panie Ewa Łuniewska – Peda i Barbara Lejza.