Wczesnym rankiem w środę 11 października czterdziestu pięciu uczniów z klas 4b,6b,7b,8a wraz z opiekunkami wyruszyło na trzydniową wycieczkę edukacyjno- turystyczną w ramach projektu realizowanego w naszej szkole ‘’Gmina Radzanowo wspiera dzieci szkolne wyjątkowo’’.

Po kilkugodzinnej drodze – pierwszym punktem programu były zajęcia w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, w których to były zajęcia fizyczno–przyrodnicze z doświadczeniami oraz aktywne zwiedzanie centrum nauki. Każdy mógł osobiście uczestniczyć w interaktywnych wystawach i twórczo eksperymentować. To miejsce ma na celu rozbudzać pasje i fascynację nauką, zachęca do odkrywania i poznawania świata.

Następnie przejechaliśmy na Skwer Kościuszki, gdzie mieliśmy w bistro obiad. A po obiedzie spacer i powitanie z morzem. Zbieraliśmy muszelki, graliśmy na plaży w piłkę i miło spędziliśmy czas. Po relaksie nad morzem przejechaliśmy do Gdańska na zwiedzanie Muzeum DeJa Vu – interaktywnego muzeum złudzeń optycznych i iluzji, sztuki cyfrowej. Eksponaty interaktywne, fizyczne, optyczne i cyfrowe wprowadziły nas w stan zdumienia oraz zaskoczenia.

Po pełnym wrażeń zwiedzaniu przyszedł czas na wieczorny spacer przez Most Zielony i Trakt Królewski w kierunku naszego hostelu Olimpic.

Drugi dzień rozpoczął się od wyprawy do Gdyni na zwiedzanie z przewodnikiem ORP Błyskawica. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem  alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. Wizyta na ORP Błyskawica pozwoliła nam zapoznać się z wyposażeniem pokładu okrętu – przyjrzeć się artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Po zejściu pod pokład zobaczyliśmy m.in. wystawę tematyczną i wyposażenie okrętu.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przed ORP Błyskawica przeszliśmy na statek, którym popłynęliśmy do Sopotu. Po godzinnym rejsie zeszliśmy ze statku bezpoeśredniona mo;lo sopockie. Oczywiście był spacer po słynnym molo, ‘’bliskie spotkania’’ z mewami 😉, możliwość kupienia pamiątek oraz czas na posiłek.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w ZOO w Gdańsku. Tutaj nie będziemy opisywać wrażeń ze spotkania ze zwierzętami, niech zdjęcia w fotorelacji same mówią za siebie.

Ostatnim punktem programu było wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem Traktu Królewskiego ze słynnym pomnikiem Neptuna i gra dydaktyczna dla grup.  Obiadokolację tym razem jedliśmy w restauracji harcerskiej Za murami.

Trzeciego, ostatniego dnia naszej wyprawy rano po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z hostelu i pojechaliśmy na zwiedzanie Muzeum Bursztynu. Na pierw­szej kon­dy­gna­cji budynku  dowie­dzieliśmy się o pro­ce­sie powsta­wa­nia bursz­tynu. Bursztyn bał­tycki powstał ponad 40 mln lat temu. Na dru­giej kon­dy­gna­cji podziwialiśmy eks­po­no­wane wyroby z bursz­tynu. Nie zabrakło obiek­tów zabyt­ko­wych, świad­czą­cych o mistrzo­stwie daw­nych bursz­tyn­ni­ków, ale i współ­cze­snej, nowo­cze­snej biżu­te­rii.

Po zwiedzaniu poszliśmy na ostatni zakup pamiątek z Gdańska i pojechaliśmy na Górę Gradową do gdańskiego centrum nauki Hevelianum. Na Górze Gradowej, w odrestaurowanych obiektach pofortecznych, zwiedzaliśmy interaktywną wystawę, na której jest możliwość samodzielnego i praktycznego eksplorowania wiedzy z zakresu nauk matematyczno-fizycznych i geograficznych.

Po zwiedzaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do Radzanowa. Ale to nie wszystko zaplanowane na ten wyjazd. Był oczywiście pyszny obiad w zajeździe. A w Golubiu Dobrzyniu zwiedzaliśmy z przewodnikiem zamek golubski z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii zamku i słynnej jego mieszkance Annie Wazównie.

Zmęczeni, ale zadowoleni z wyjazdu wieczorem wróciliśmy do Radzanowa.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki. 😊