Wycieczka do EC1 w Łodzi
W środę  4 czerwca 2025 roku czterdziestu pięciu uczniów z klas 6,7,8 wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Łodzi do Centrum Nauki i Techniki EC1. W programie był pakiet zajęć i aktywności „Piątka w Centrum”.
Rozpoczęliśmy od zajęć „Jak powstaje prąd?”, gdyż Centrum Nauki i Techniki mieści się w budynku po dawnej elektrociepłowni. Prowadzący zajęcia poprowadził nas ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu”, a nie „wytwarzaniu”, bo energii nie można wytworzyć, a jedynie zamienić jej jedną formę w drugą. W tym wyjątkowym miejscu poznaliśmy świat paliw kopalnych, weszliśmy do wnętrza kotła, mogliśmy zagrać w energetyczne gry oraz zobaczyliśmy, jak   zabytkowy turbozespół obudzi się ponownie do życia podczas pokazu wirtualnego. A to wszystko po to, by naprawdę zrozumieć, jak i skąd się brał tu prąd.
Kolejne zajęcia mieliśmy w sali audytoryjnej – Jak się uczyć matematyki, czyli co robimy źle i co wart zmienić, żeby było dobrze.
W naszym codziennym życiu nie zdajemy sobie sprawy, jak często używamy matematyki lub korzystamy z jej praktycznych zastosowań. Warto zastanowić się nad niedostrzeganym na co dzień korzystnym wpływem „Królowej nauk” na nasze życie, nie tylko w szkole. Podczas wykładu z przykładami zadań i doświadczeniami porozmawialiśmy z panem prowadzącym o tym, dlaczego matematyka jest pięknym i jednocześnie trudnym przedmiotem szkolnym oraz jak należy się jej uczyć, żeby ją doceniać i umieć. Podsumowując – przy nauce matematyki trzeba zapamiętać – matematyki nie można nauczyć się na pamięć, matematykę trzeba zrozumieć, najważniejsze – rozwiązywać zadania. Po zajęciach był czas na odpoczynek przy obiedzie w miejscowym bistro Dobra Energia.
Potem poszliśmy do kina sferycznego, które mieści się w  srebrzystej kuli, na pokaz filmu „Słońce, nasza żyjąca gwiazda”. Słońce – najważniejszy obiekt na ziemskim niebie, przez wieki w różnych kulturach było bogiem. Jest to najbliższa Ziemi gwiazda, źródło energii niezbędnej dla wszelkich form życia, kształtujące klimat i  pogodę. „Słońce, nasza żyjąca gwiazda” opowiada o narodzinach Słońca i formowaniu się planet. Przybliża  budowę dziennej gwiazdy, jej skład chemiczny, reakcje termojądrowe, w których powstaje energia. Na wyjątkowych zdjęciach z sond kosmicznych SOHO i SDO przedstawia gwałtowne zjawiska związane z aktywnością Słońca.
Mieliśmy możliwość wejścia na taras widokowy (40m) z widokiem na Łódź i EC1, a potem na tzw. Moje Centrum Nauki – czyli samodzielne poszukiwanie własnych ścieżek, najciekawszych eksponatów i tematów.  Był to czas na dotarcie do najciekawszych stanowisk związanych z własnymi zainteresowaniami. Na odkrywców kosmosu czekała Strefa Głębokiego Kosmosu (piąte piętro). Nieco niżej odkrywać można sekrety materii – cząstki elementarne, kwarki, atomy, izotopy, pierwiastki chemiczne, związki chemiczne i kryształy. Ścieżka „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to kolejne kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, pozwalających zaciekawić się światem i zacząć odkrywać jego ciekawostki. Można było na kilku piętrach Centrum samodzielnie obserwować i doświadczać z zakresu chemii, fizyki, wiedzy o kosmosie.
Po zakończeniu zwiedzania był czas na kupno pamiątek oraz w drodze powrotnej wstąpiliśmy do ulubionej restauracji wycieczkowiczów, bez której to wizyty wycieczka nie byłaby w pełni udana 😉
Wycieczkę zorganizowała Monika Wolińska, a opiekę sprawowali panie Martyna Adamska i Magdalena Wolińska oraz pan Ireneusz Gontarek.